Kontra w zakładach bukmacherskich
Spis treści
[Rozwiń]

Kontra w zakładach bukmacherskich to częsta strategia stosowana przez graczy. Dzięki niej typerzy dają sobie okazję do zgarnięcia wygranej niezależnie od rezultatu wybranego zdarzenia. Na czym polega kontrowanie? Chodzi o to, żeby zagrać odwrotny zakład to wcześniej już postawionego. Jeśli jeszcze nie jest to do końca jasne, to zaraz wszystkiego się dowiesz.

Czym jest kontra w zakładach sportowych?

Kontra w zakładach bukmacherskich to postawienie na zdarzenie przeciwne do wcześniej obstawionego. Ma ona na celu zapewnić zysk niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia lub przynajmniej minimalizację strat. Możemy spotkać się z kontrowaniem zarówno przy zakładach typu Single czy AKO. W tym pierwszym przypadku możemy próbować kontry LIVE, nawet jeśli pierwszy zakład został zagrany przed meczem. Przy zakładach AKO gracze zazwyczaj czekają aż na ich kuponach pozostanie jedno nierozliczone zdarzenie, podczas gdy reszta będzie już wytypowana poprawnie.

Przykłady kontry

Single

Gracz postawił przed meczem Ligi Mistrzów zakład na zwycięstwo FC Barcelony u siebie w starciu z PSG. Oglądając jednak przebieg tego spotkania na żywo, zauważa że gospodarze zupełnie sobie nie radzą. Kwestią czasu wydaje się gol dla PSG, a przewaga tej drużyny rośnie z minuty na minutę. Typer postanawia więc zagrać przeciwny zakład do tego, który zawarł wcześniej. W tym przypadku będzie to X2. W ten sposób niezależnie od rezultatu meczu, gracz trafi któryś ze swoich typów. Pozostaje kwestia stawki.

Kurs na wygraną Barcelony przed meczem wynosił 1,85. Gracz postawił 100 PLN, więc do wygrania miał 162,8 PLN. W momencie zakładu na żywo i stawiania kontry, kurs na uniknięcie porażki przez PSG wynosił 1,91. To oznacza, że jeśli gracz postawił 200 PLN na kontrę zakładu, ostatecznie wyjdzie na plus.

Zakład 1. - stawka = 100 PLN; kurs na “1” - @1.85; ewentualna wygrana = 162,80 zł

Kontra - stawka 60 PLN; kurs na “X2” - @1.91; ewentualna wygrana = 100,84 zł

PSG wygrało z Barceloną, więc gracz wygrywa 100,84 złote jednak odliczając stawki na ten mecz (160 PLN) ostateczny zysk na czysto wynosi 0,84 zł. Gracz w ten sposób zabezpieczył się przed przegraną 100 złotych. Jeśli Barcelona wygrałaby, tak jak pierwotnie sądził, na pewno plułby sobie w brodę, ale ostatecznie przecież nie poniósłby żadnej straty, a nawet minimalnie wyszedłby na plus.

AKO

Typer zagrał kupon na weekendowe mecze złożony z czterech zdarzeń. Trzy z nich odbywały się w sobotę i jedno w niedzielę. Sobotnie mecze wytypował poprawnie, więc do zgarnięcia wygranej brakuje mu już tylko jednego trafienia. Nie jest on jednak pewien, że ostatni mecz nie zepsuje mu całego kuponu. Postanawia więc zagrać kontrę zakładu. Ostatnim zdarzeniem był pojedynek Arsenalu z Manchesterem City, a gracz obstawił, że obie drużyny zdobędą co najmniej jednego gola, czyli tzw. BTTS. W sobotni wieczór stawia pojedynczy zakład na to, że jednak któraś z tych drużyn nie pokona bramkarza rywali.

Kurs kuponu AKO wynosił 7,62, więc przy stawce 20 PLN nasz gracz mógł wygrać 134,14 złotych. Z kolei kurs na to, że co najmniej jeden z wymienionych zespołów nie zdobędzie bramki w tym meczu był równy 1,98. Postawił na to 100 PLN i teraz niezależnie od wyniku, osiągnie zysk.

Sytuacja 1. 

  • stawka 20 PLN na zakład i 100 PLN na kontrę; 
  • obie drużyny strzelają gole;
  • drugi zakład okazuje się przegrany, ale pierwszy bukmacher rozlicza jako trafiony;
  • ostateczny zysk gracza wynosi 14,14 złotych na czysto

Sytuacja 2.

  • w sumie 120 PLN przeznaczone na zakłady;
  • Arsenal przegrywa 0:1, więc nie strzela gola;
  • kupon AKO przegrywa, ale kontra pozwala na odebranie wygranej w wysokości 174,24 PLN;
  • po odliczeniu stawek obu zakładów, zysk netto jest równy 54,24 PLN.

Jak widać przy odpowiednim doborze stawek nie ma szans na zakończenie gry z pustymi rękami. Stosując kontrę pozbawiamy się co prawda szansy na zgarnięcie całej wygranej, ale jednocześnie minimalizujemy ryzyko porażki. Jeśli zależy nam na osiąganiu regularnych zysków z zakładów bukmacherskich, kontrowanie może okazać się bardzo przydatne.

Zakłady w których powinniśmy kontrować

Rodzaje kontrowania

Zakłady bukmacherskie wyróżniają dwa rodzaje kontrowania. Jeden ma na celu zapewnić graczowi zysk niezależnie od wyniku spotkania. Zadaniem drugiego rodzaju kontry jest zminimalizowanie rozmiarów porażki.

  • Kontra zapewniająca wygraną. Gracz dobiera stawkę w taki sposób, żeby każdy rodzaj rozstrzygnięcia oznaczał dla niego zwycięstwo. Tutaj zysk koniecznie musi przewyższyć poniesione straty. Do obstawiającego należy decyzja, jak wysoko chce zagrać.
  • Kontra ograniczająca straty. W tym przypadku walczymy o zmniejszenie przegranej kwoty. Szans na wyjście na plus po zakończeniu zakładu tutaj nie ma, więc gracz musi się postarać o taki dobór stawki, który zminimalizuje jego straty.

Gracze znacznie częściej używają pierwszego rodzaju kontry. Drugi wykorzystywany jest przeważnie przy grze na wysokie stawki. Większość typerów obstawia mniejsze sumy, więc nie mają aż takiej potrzeby zmniejszania strat.

Kiedy stosować kontrę?

Jeśli temat jest już lepiej znany, na pewno zastanawiasz się nad tym, kiedy stosować kontrę. Najlepiej jest kontrować przy kuponach AKO. Jeśli zagraliśmy zakład składający się np. z 6 zdarzyć i 5 z nich już zostało rozliczonych jako trafione, warto rozważyć kontrę. Kursy przy zakładach akumulowanych mogą być bardzo wysokie, co sprzyja graniu z kontry. Mała stawka przy pierwszym postawionym kuponie i wysoka ewentualna wygrana również. Dużo zależy też od kursu przeciwstawnego zdarzenia. Należy dokładnie wszystko sobie policzyć, żeby podjąć dobrą strategię i na końcu wyjść zwycięsko, jakkolwiek nie zakończyłby się ostatni mecz.

Kontrowanie przydaje się również w przypadku zakładów pojedynczych. Doświadczeni gracze stosują ją właśnie podczas gry na żywo. Kursy bukmacherskie podczas meczów LIVE często ulegają zmianom. Jest to związane z boiskową sytuacją, bramkami, czerwonymi kartkami lub kontuzjami. Czynników jest wiele, dlatego oglądanie spotkań dzięki transmisjom na żywo, może się okazać bardzo pomocne przy obstawianiu. Możliwe, że właśnie śledzenie spotkania na bieżąco ułatwi podjęcie decyzji, co do zakładu na kontrę.

Rodzaje kontrowania

W jakich sytuacjach unikać kontrowania?

Na pewno nie należy kontrować pod wpływem emocji. Tutaj wszystko powinno być dokładnie policzone, więc pośpiech będzie zdecydowanie złym doradcą. Kontra nie będzie się opłacała, jeżeli zainwestowaliśmy niewielką stawkę w swój pierwszy kupon. Wtedy zakład przeciwstawny wymagałby odwrotnie proporcjonalnego wkładu, więc ostateczna wygrana - choć pewna - nie byłaby warta naszego zainteresowania. Podobnie w sytuacji, kiedy ostatni pozostał mecz z wysokim kursem. Czasem skuteczniejsza może okazać się opcja cashout, czyli wcześniejsze zamknięcie zakładu. Ostateczna decyzja należy jednak do gracza. Jeśli chce się zadowolić niskim zyskiem, to jego wybór. Czasem jednak warto podjąć ryzyko i spróbować zgarnąć pełną pulę.

Stawka do kontry. Jak dobrać?

Istotnym elementem kontrowania jest dobór stawki zakładu. Jeśli chcemy wygrywać dzięki graniu kontr, musimy się przygotować na staranne dokonywanie obliczeń. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę kwotę, którą już postawiliśmy na pierwszy zakład. Koniecznie powinna być wliczona w koszty, jeśli chcemy poprawnie rozegrać kontrę.

Przypuśćmy, że przed weekendem postawiliśmy 10 PLN na taśmę złożoną z 12 zdarzeń. Kurs całkowity wyniósł 93,26. To oznacza, że proponowana wygrana w tym przypadku wynosi 820,69 złotych. Aż 11 z 12 meczów zostało rozliczonych jako trafione. Ostatnim na kuponie był wyjazdowy mecz Celtiku Glasgow z Ross County. Kurs na wygraną gości to 1,31. Trzeba więc postawić zakład “1X”, żeby skontrować to zdarzenie, przy czym kurs na uniknięcie porażki przed gospodarzy wyniósł 3,55. 

Wzór na obliczenie stawki kontrowania: kwota ewentualnej wygranej/kurs zdarzenia przeciwnego.

Wystarczy, że podzielimy sumę przewidywanej wygranej przez kurs odwrotnego typu. W tym przypadku będzie to 820,69:3,55= 231,18

Jeśli postawimy 231,18 zł na “1X”, będziemy mogli liczyć na pewny zysk. Ewentualna wygrana kontry wyniesie 722,20 PLN.

Możliwy zysk w przypadku wygranej Celtiku: 820,69-241,18(stawka zakładu + stawka kontry) = 579,51 zł

Przewidywany zysk jeśli Celtic nie wygra: 722,20 - 241,18 (stawka zakładu + stawka kontry) = 481,02 zł

Jak widać oba warianty przyniosą nam zauważalny zysk. Co prawda niższy niż w przypadku braku gry z kontry, ale przy kontrowaniu gracz jest w 100% pewny wygranej.

Kiedy grać kontrę

Czy warto kontrować?

Na pewno warto wiedzieć na czym polega kontrowanie w zakładach bukmacherskich. Czasem używanie takiej strategii może okazać się opłacalne, więc dobrze jest znać zasady grania kontry. Najbardziej opłacalne wydaje się kontrowanie w momencie, gdy niemal wszystkie zdarzenia z naszego kuponu AKO zostały już trafione. Jeśli gra toczy się o wysoką stawkę, wręcz wypada skorzystać z kontry zakładu. Czasem możemy chociaż zmniejszyć swoje straty dzięki takiej taktyce, więc kontrowanie to zdecydowanie jest zdecydowanie warte uwagi, jeśli chcesz się zainteresować tematyką zakładów bukmacherskich bardziej poważnie.

FAQ - kontra w zakładach bukmacherskich

Kontra to rodzaj strategii stosowany przez graczy w zakładach bukmacherskich. Oznacza zagranie przeciwnego zdarzenia do wcześniej już wytypowanego, w celu osiągnięcia zysku lub zminimalizowania strat.

Jeśli gracz nie jest pewny swojego typu, decyduje się na kontrowanie. W ten sposób może zapewnić sobie wygraną niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia meczu. Ewentualnie kontra pozwala na zmniejszenie kwoty przegranej w zakładzie.

Stawka powinna zostać dobrana w taki sposób, aby przynieść zysk niezależnie od ostatecznego wyniku meczu. Najczęściej stosuje się wzór, który zakłada podzielenie ewentualnej wygranej przez kurs zdarzenia przeciwnego.

Doświadczeni gracze najczęściej decydują się na kontrę przy stawianiu zakładów AKO. Jeśli do zgarnięcia wygranej brakuje już tylko jednego spotkania, a pozostałe zostały rozliczone jako wygrane, należy poważnie zastanowić się nad kontrowaniem.