Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi

Zakłady sportowe

Czym są zakłady sportowe?

Zakłady sportowe to po prostu zakłady bukmacherskie postawione na dane wydarzenie sportowe. Aby zakład bukmacherski był ważny, musi zostać postawiony na stronie internetowej lub w punkcie naziemnym bukmachera, który taki zakład przyjmuje i zatwierdza. Obie wspomniane formy stawiania zakładów sportowych są bardzo proste i podobne do siebie.

U bukmachera naziemnego otrzymujemy kupon, na którym skreślamy wybrane przez nas wyniki i podajemy osobie przyjmującej kupon w celu jego zatwierdzenia. Z kuponem wpłacamy oczywiście kwotę pieniędzy, którą chcemy postawić. Następnie pozostaje nam już tylko oczekiwanie i sprawdzanie, czy nasz kupon jest trafiony.

fortuna

Zakłady sportowe online

Stawianie zakładów w Internecie wiąże się przede wszystkim z wyborem legalnego bukmachera, który posiada wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję na przyjmowanie takich zakładów.

Następnie rejestrujemy konto i przesyłamy niezbędne informacje w celu jego weryfikacji. Bukmacher dba o nasze bezpieczeństwo, więc powinniśmy zadbać, aby miał do nas zaufanie od samego początku.

Nasz pierwszy zakład stawiamy poprzez wybranie z menu interesującego nas wydarzenia i reprezentującego go kursu oraz stawki, czyli kwoty pieniędzy, za którą chcemy zagrać.

Zalety zakładów online

Obstawianie zakładów sportowych w Internecie ma wiele zalet, w tym przede wszystkim bogactwo wydarzeń dostępnych na stronach bukmacherów oraz łatwość i dostępność tej formy typowania. Nie musimy już wychodzić z domu, aby obstawić zbliżający się mecz lub wyścig. Ba, nie musimy nawet uruchamiać komputera, ponieważ większość firm bukmacherskich oferuje aplikacje mobilne. To dzięki nim możemy stawiać zakłady w wersjach mobilnych na naszych telefonach.

Wielką zaletą zakładów online jest również możliwość typowania wydarzeń w trakcie ich trwania, czyli live. Zakłady sportowe online na żywo to bardzo rozpowszechniona forma stawiania zakładów, która zdobyła swoją popularność właśnie dzięki zakładom online.

Jak obstawiać sportowe zakłady bukmacherskie?

Samo obstawianie zakładów jest łatwe i każdy, nawet początkujący gracz powinien szybko nauczyć się, o co w tym chodzi. O wiele trudniejsze staje się opracowanie metody na skuteczne obstawianie, które prowadzi do wygranej. A, jak wiemy, nie każdy zakład kończy się sukcesem.

pzbuk

W tym poradniku postaramy się podpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę podczas typowania. Zacznijmy więc nasz poradnik od podstawowych kwestii:

1. Zdobywanie informacji na temat drużyn i zawodników biorących udział w meczu. Kto wystąpi i w jakiej jest formie ma często kolosalne znaczenie dla wielu drużyn. Jeden zawodnik może całkowicie odmienić losy spotkania. Pamiętajmy o tym, sprawdzając skład wystawiony przez trenera i formację, w jakiej ma on zagrać. W meczach tenisowych koniecznie sprawdzajmy, który zawodnik jest lepszy na danej nawierzchni. Prześledź jego ostatnie mecze i wyniki, jakie osiągał.

2. Szanse na wygraną zwiększysz np. poprzez wybór mniejszej liczby spotkań na jednym kuponie. Mimo że kurs łączny takiego kuponu będzie przez to mniejszy, to jednak wygrana staje się tutaj bardziej prawdopodobna. Typując kilka zakładów na jednym kuponie, warto zamiast zakładu wielokrotnego wybrać formę zakładu systemowego. Różnica polega na tym, że w zakładzie systemowym nie wszystkie zakłady sportowe muszą być trafione. Możesz więc postawić zakład systemowy składający się z pięciu spotkań i trafić tylko trzy lub cztery i wciąż mieć zaliczoną wygraną.

3. Staraj się wybrać tylko określone rodzaje zdarzeń i to właśnie na nie stawiać swoje zakłady. Obstawianie “wszystkiego” nie ma większego sensu, a tylko zwiększy ryzyko nietrafiania. Lepiej skupić swoją uwagę i analizować kilka rodzajów zakładów np. Under/Over, wynik do przerwy, liczbę rzutów rożnych czy to, w którym momencie czasowym padnie gol lub zostanie podyktowany rzut rożny. Wielu zawodowych graczy wybiera właśnie tę formę minimalizacji ryzyka bukmacherskiego i typuje tylko wybrane zakłady sportowe. Wybierając swoją specjalizację, szybciej i łatwiej będzie Ci również dokonywać analiz i wyszukiwać informacji tylko pod tym kątem. Czas to pieniądz, również w bukmacherce.

4. Licz i porównuj kursy. Staraj się wyszukiwać tzw. valuebet, czyli zdarzenia z kursami, które są opłacalne i liczone ze wzoru value = p * k. Wartość takiego zakładu powinna być większa od 1, aby zakład mógł być opłacalny.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wymienione wyżej porady mogą zawierać szczegóły, o jakich wcześniej nawet nie myślałeś, ale każda zmienna ma znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie osiągniemy stuprocentowej pewności wytypowania poprawnego wyniku spotkania sportowego czy któregoś z jego elementów na pojedynczym zakładzie (są przy tym duże prawdopodobieństwa i wtedy mówimy o tzw. „surebetach”, ale o nich za chwilę).

Mecze są często nieprzewidywalne, lecz przemyślane analizy prędzej czy później powinny sprawić, że w ostatecznym rozrachunku wyjdziemy na plus. Najważniejszym jest to, by podchodzić do typowania zdroworozsądkowo i nie pchać się tam, gdzie nasza wiedza jest niedostateczna do głębszej analizy zespołu, ligi czy nawet całej dyscypliny.

Krótki bukmacherski słowniczek gracza

Czym są szczegółowe sytuacje jak te, o których mowa wyżej? Przygotowaliśmy krótki opis wybranych rodzajów zakładów sportowych, byś łatwiej orientował się w tym, o czym mówią i piszą na forach inni gracze.

over under

Zakład Under/Over w każdej dyscyplinie działa tak samo – bukmacherzy podają pewną liczbę, dotyczącą przykładowo strzelonych bramek, a gracze obstawiają, czy liczba ta będzie niższa (Under) czy wyższa (Over). Nie muszą to jednak być strzelone bramki. Zakłady mówią często o innych elementach meczu, np. autów albo rzutów rożnych w piłce nożnej, setów w siatkówce czy tym podobnych szczegółach wymagających często szerokiego zakresu wiedzy w obrębie danej dyscypliny.

Nie martwicie się też, jeśli podana przez bukmachera liczba ma połówkę, np. „2,5 gola”. Jest to naturalnie spowodowane tym, by nie dopuścić do sytuacji, w której padną, dajmy na to, dwa gole, a wszyscy obstawiali jedynie więcej lub mniej i w efekcie nie wygrywa nikt. Jeśli podana liczba jest w kolei pełna i to na nią trafi, zachodzi tzw. „no bet” i gracze odzyskują wartość swojego zakładu, nie wygrywając ani nie przegrywając ani grosza.

dnbPodobnie sytuacja wygląda w sytuacji, gdy typujemy wygraną lub przegraną, a ostatecznie dochodzi do remisu. Tutaj warto przyswoić sobie określenie „draw no bet” (DNB), czyli zakład bez remisu. Jeśli żadna drużyna nie wygra, w takiej sytuacji bukmacher unieważnia zakład i zwraca stawkę. Porównując do innych, zakład DNB ma mniejsze kursy, bo wyklucza częstą sytuację (remis) i mamy tak naprawdę jedynie szansę na dwa rezultaty – wygraną wybranej drużyny lub przegraną.

Jeśli chcemy mieć możliwość obstawienia również remisu, powinniśmy zainteresować się zakładem 1X2 (Head to head, H2H), który właśnie go obejmuje. Trzy możliwe wyniki to większe ryzyko, ale też bukmacher jest skłonny dać lepszy kurs. To najpopularniejszy rodzaj zakładu. Warto przy tym dodać, że w przypadku starcia dwóch drużyn na podobnym poziomie, zamiast remisu lepiej obstawić wygraną drużyny gospodarzy, która statystycznie jest bardziej prawdopodobna.

Zakład akumulowany (AKO) to typowanie kilku meczów na jednym zakładzie. W przypadku nietrafienia choćby jednego z nich, cały zakład staje się przegrany, lecz wygrana pozwala nawet kilkukrotnie pomnożyć wygraną. AKO jest znacznie cięższy do wygrania niż „single”, czyli pojedyncze zakłady, lecz wciąż pozostają popularne wśród osób, które nie grają na duże sumy. W ten sposób, choć ryzyko przegranej jest wysokie, seria poprawnych typów może wielokrotnie powiększyć wpłaconą sumę.

surebetW przypadku zakładów sportowych akumulowanych często mówi się o „surebetach”, czyli wielokrotnych zakładach na kilka wysoce prawdopodobnych wyników. Surebety nazywane się też pewniakami, choć w rzeczywistości nawet przy takich łatwych do przewidzenia meczach istnieje spora szansa, że jeden z nich nie pójdzie po naszej myśli i łatwo przegrać całość. Nieprzewidywalność sportu najczęściej działa na korzyść bukmacherów, co nie znaczy, że surebety, a nawet bardziej ryzykowne zakłady akumulacyjne nie są popularne.

Zakłady Value to z kolei wartościowe zakłady, w przypadku których wyliczony przez bukmachera kurs jest w oczach gracza nieprzemyślany – zwykle z tego powodu, że gracz ma pewne informacje niewzięte pod uwagę przez bukmachera. Oczywiście nie oznacza to, że któraś ze stron się myli. Typowanie polega na umiejętności przewidywania wyników, a każdy robi to na swój sposób. Gracz powinien być bardzo pewny swoich typów, by móc skorzystać z zakładu sportowego value.

W przypadku tych „lepszych informacji” często słyszymy o swego rodzaju cwaniakach („wise guys”), którzy zwykle wiedzą więcej i obstawiają trafniej. Są to profesjonalni gracze, a ich typy są brane pod uwagę przez śledzących ich bukmacherów, tak więc wpływają oni na rynek bukmacherski. Cwaniacy obstawiają wcześnie i wysoko. Należy jednak uważać na osoby pozujące na takich ekspertów, bo mogą wprowadzić nas w błąd. Każdy powinien obstawiać według swojej wiedzy.

Polecamy również:

Kontrolowany stopień ryzyka

Istnieje także wiele innych rodzajów zakładów, jak na przykład parzyste/nieparzyste (skupiające się na ostatecznym wyniku spotkania sportowego i działające w rzeczywistości jak czerwone/czarne w ruletce), a także bardziej precyzyjne dokładne wyniki, zakład na fragment meczu czy chociażby strzelec pierwszego gola w przypadku piłki nożnej. Ogromna różnorodność zakładów sportowych pozwala samemu dostosować skalę ryzyka przy typowaniu, proporcjonalnie zwiększając lub zmniejszając sumę wygranej w przypadku poprawnych typów.

Celem zakładów sportowych jest ryzyko, a celem bukmacherów – zarobek. Nigdy więc nie będziemy mieli stuprocentowej pewności co do wyniku, ale też większa wiedza w danym temacie pozwala ograniczyć szanse na przegraną. Najważniejszym jest granie z głową i to, by nigdy nie przeznaczać na obstawianie większych sum niż takie, które nie naruszą znacznie naszego budżetu.

Zakłady sportowe
5 (100%) 4 votes

Udostępnij

Podobne wpisy

Zakłady bukmacherskie – jak zacząć? Na pewno każdy kibic sportowy oglądając mecz piłki nożnej, skoki narciarskie, czy inne dowolne wydarzenie sportowe, choć raz odniósł wrażenie, że zwyc...
PZBUK Zakłady Bukmacherskie  Pzbuk.pl nowy bukmacher czyli własność Cherry Online ciekawa historia tej firmy oraz jej obecność na polskim rynku bukmacherskimCher...
Jak obstawiać mecze? Jak obstawiać mecze? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić podstawy zakładów sportowych, które każdy powinien znać przed dokonaniem pierwszego ...
Analizy bukmacherskie Czym właściwie są kursy bukmacherskie? Jak już wiemy, bukmacher to podmiot oferujący kursy bukmacherskie na określone zdarzenia. Bukmacher wylicza wi...
Ranking bukmacherów Poniżej postaramy się przedstawić zestawienie najlepszych oraz najpopularnijeszych firm bukmacherskich działających na polskim rynku zakładów wzajemny...